Ректори неконкурентоспроможних університетів придумали новi хитрощi для вступу


Міносвіти затвердило Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2017 році.

Наступного року абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами сертифікатів ЗНО 2016 та 2017 років. Для вступу обов’язковим буде сертифікат з української мови та літератури. З якого предмету будуть інші сертифікати – вибиратиме університет, інформує газета Експрес.

А ще запроваджують нові спеціальні коефіцієнти, які надаватимуть перевагу під час вступу частині абітурієнтів. Крім того, вступники зможуть подати не більш як дев’ять заяв на місця державного та регіонального замовлення й не більш ніж із чотирьох спеціальностей.

– В умовах вступу, які оприлюднено, йдеться про регіональне замовлення. Що мається на увазі?

– Це замовлення від місцевої влади, яке виконують комунальні вищі навчальні заклади, — розповідає Єгор Стадний, керівник відділу Аналітичного центру CEDOS.

— Наприклад, Київський університет імені Б. Грінченка дістає регіональне замовлення від столичної міськради. Тут нічого нового немає. А от справді новим є запровадження сільського, регіонального, галузевого та першочергового коефіцієнтів.

– І що ж це таке?

– Це ноу-хау вступної кампанії, яка проходитиме наступного року. Для прикладу, якщо вступник — із сільської місцевості, то його конкурсний бал автоматично буде збільшений. Це замість того, щоб забезпечити нормальний рівень освіти в селі, оптимізувати шкільну мережу, запроваджують сільські коефіцієнти. Не можу збагнути, до чого тут університети? Та ніде у світі таких чудасій нема, щоб особам із поганою середньою освітою сприяли під час вступу у виш.

Крім того, коли абітурієнт подасть документи до якогось із регіональних вищих навчальних закладів, конкурсний бал теж стане вищим — якщо вступник таки вирішить навчатися в цьому регіональному виші. Річ у тім, що частина ректорів зрозуміли, що їхні ВНЗ не конкурентоспроможні. Адже в умовах, коли “гроші ходять за абітурієнтом”, вони не можуть привернути увагу багатьох вступників. Тому ці ректори й почали вигадувати, як би це адміністративним способом закріпачити частину абітурієнтів.

– Ви згадували також про галузевий коефіцієнт. У чому його специфіка?

– Розповідаю: якщо абітурієнт надасть найвищу пріоритетність відповідній спеціальності (такій, як біологія, природничі науки, освіта, математика та статистика, архітектура й будівництво, аграрні науки і продовольство, нацбезпека, воєнні науки, безпека держкордону та ще кільком), то його конкурсний бал теж зросте. Він стане вищим і тоді, коли абітурієнт, вступаючи на медицину чи на педагогіку, підпише договір про відпрацювання трьох років після завершення навчання на селі. У такому разі йдеться про першочерговий коефіцієнт.

– Ви думаєте, нововведення працюватиме?

– Та ми вже бачили, як випускники університетів відпрацьовують потім на селі. У Києві сотні вакантних місць у школах. Гадаєте хтось поїде вчителювати в села? Усе це робиться для того, аби неконкурентоспроможні університети не закривалися. Зрештою, така тенденція була й цього року. Спершу заявляли, що скасовуються всі позаконкурсні зарахування. Та вже невдовзі запровадили кільканадцять квот для вступників різних пільгових категорій. Позаконкурсне зарахування і квоти для пільговиків — майже те саме, що уникнення участі в загальному конкурсі…

Богданна МАРТИНИК

Have any Question or Comment?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA image
*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Наш канал на Youtube