Черкащина космічна!


Spread the love

Черкащани – творці та нащадки космічної держави!

12 квітня 1961 року радянський космічний корабель «Восток» здійснив перший у світі політ у космос з людиною на борту. Першим космонавтом в історії планети Земля став громадянин СРСР Юрій Гагарін…    

 Важливо зазначити, що до “космічного тріумфу” радянської науки і техніки безпосереднє відношення мала також і Черкащина, адже в ті роки її промисловість була тісно пов’язана з космосом.

Черкащани – творці і нащадки космічної держави!

З Зоряним містечком і Центром підготовки космонавтів ім. Ю.О.Гагаріна нашу Черкащину більше 45 років пов’язують науково-технічні і культурно-патріотичні відносини. В цьому є неоціненна заслуга ректора з зовнішніх зв’язків Східно-Європейського університету, академіка Міжнародної академії проблем безпеки, оборони і правопорядку, полковника, учасника бойових дій в Афганістані, члена Президії Черкаської обласної Ради ветеранів Геннадія Кузьмічова. Протягом двох десятків років на посадах другого секретаря Черкаського міськкому КПУ і секретаря обкому партії він курував «оборонку». Тоді саме в неї входила ретельно засекречена розробка космічних технологій.

– Спеціалісти черкаських ЦКБ «Сокіл», НДІ «Акорд», заводів «Фотоприлад», ЗТА, «Імпульс», уманського заводу «Вега», канівського «Магніту», смілянського електромеханічного заводу внесли величезний вклад у розвиток ракетно-космічної техніки, тренажної бази для Центру підготовки космонавтів та військово-космічної розвідки. Апаратура, розроблена фахівцями ЦКБ «Сокіл», працювала на станціях «Салют-3» і «Салют-5».

На жаль, ці унікальні виробництва вже давно знищено…

А ще, виявляється, більшість космічної їжі, що транспортувалася у тюбиках, вирощувалася та доводилася до стадії напівфабрикату теж на Черкащині – у її колгоспах та радгоспах!

 

 

 

 

Їснує у Млієві (теж Черкащина!) і особливий сад, який було закладено у 1980 році із насіння тих самих “космічних”яблунь, що 175 діб провели на борту орбітальної станції “Салют-6”. Сад так і зветься – “Космічний”! Його перші почесні садівники – двічі Герої Радянського Союзу космонавти Ляхов та Рюмін. Саме вони проводили космічні досліди із цим насінням.

Цей сад є дійсно унікальним, адже він – єдиний в цілому світі!  Завдяки йому саме Черкащину відвідала найбільша кількість космонавтів, звісно, після Зоряного містечка.

Також, Черкаси стали одним із славних міст, у яких з середини 70-х років минулого століття у великій кількості оселялися офіцери-відставники космічних військ. У 1978 році тут навіть було створено організацію ветеранів космодромів, яка є третьою за чисельністю в Україні після Києвської та Дніпропетровської!

Загалом, це більше двох сотен ветеранів космодромів Байконур, Капустин Яр та Плесецьк. Це саме ті люди, які готували і здійснювали запуски космонавтів-першопрохідців навколоземного простору, які брали участь у випробуваннях ракетно-космічної техніки. Серед них є і ті, хто здійснював історичниі старти перших космонавтів планети.

 «Ю.О.Гагарін» чи «А.Д.Гагарін»?

Володимир Орєшкін віддав службі на космодромі Байконур 25 років! Він працював на самій відповідальній і небезпечній ділянці – заправляв ракетоносії перед стартом. Очолюючи посаду начальника відділу наземних заправочних комунікацій, він був разом з тими, хто у квітні 1961 року готував до історичного старту ракету-носій «Восток»  і… переплутав в документації космодрому ініціали першого в історії людства космонавта!

Байконур, Росія. 12 квітня 1961 року. Юрій Гагарін на стартовому майданчику незадовго до зльоту.

– Ракета знаходилась на стартовому майданчику № 1. Ми знали, що вона повинна вивести на орбіту космічний корабель, пілотований людиною, було відомим і прізвище пілота – Юрій Олексійович Гагарін. Заправивши ракету і пересвідчившись, що всі параметри в нормі, я провів відстиковку комунікацій і евакуювався у підземний бункер, – розповідає ветеран.

– «Стартовики» підвезли пілота. Було оголошено 30-хвилинну готовність. Можливо, від хвилювання я заніс до журналу робочий запис з невірними ініціалами : «Старт 12 квітня 1961 р.; 09:06:59,7 декретний московский час; зі стартового комплексу майданчика №1 полігона Тюратам, А.Д. Гагарін», – Справжнє ім`я космонавта всі почули вже у повідомленні Левітана по радіо, – згадує про цю помилку Володимир Михайлович. 

Після вдалого запуску «Луна-7». 1965 рік, 4 жовтня. Справа - начальник відділення наземних заправочних комунікацій Володимир Орєшкін.
Після вдалого запуску «Луна-7». 1965 рік, 4 жовтня. Справа – начальник відділення наземних заправочних комунікацій Володимир Орєшкін.

«Щасливе» число 13-ть

Голова Черкаської організації ветеранів космодромів Іван Губський відслужив на космодромі Байконур близько 20 років. З 1961 року, у складі бойового розрахунку, брав участь у запуску більше двох десятків пілотованих кораблів і багатьох супутників Землі, Місяця, різних планет сонячної системи. У відставку пішов з посади заступника начальника політвідділу 1-го космічного управління космодрому Байконур.

Другий космонавт Землі Герман Титов і Іван Губський. Космодром Байконур (гагарінський будиночок).
– Цікавий випадок трапився у 1969 році, коли я брав участь у підготовці до запуску космічного корабля, пілотованого В.О.Шаталовим, – згадує Іван Дем’янович. -Тоді стався неймовірний збіг: Шаталов – космонавт № 13 – повинен був летіти 13 січня ще й о 13 годині! Ретельно провели випробування: все працює, як годинник. Ніяких зауважень немає, корабель і ракета до старту готові : все йде по плану, фіксується на кіноплівку.

Тоді була дуже холодна зима, – додає Губський, – з пустелі Кизил-Кум задував пронизливий вітер…  Шаталов в унтах рішуче йде до ракети, пролазить в середину корабля… Готовність вже становить 15 хвилин! Аж ось, раптом, космонавт помітив, що один з датчиків не видає запланованого параметру… Оголошено затримку старту спочатку на 15, потім на 30 хвилин, потім ще на годину… В кінці-кінців, старт взагалі було відкладено на добу. Так що, Шаталов полетів не 13-го, а 14-го січня і уже не о 13-й годині, а у інший час!

Іван Губський

До речі, американці взагалі забобонні, а до цифри 13 і поготів відносяться з великим острахом! Особливо після аварії, що сталася у 1970 році на «Аполоні-13», який у  о 13 годині взяв курс на Місяць, але так до нього і не долетів…По-теперішній час вони взагалі  ніколи нічого 13 числа не запускають!

 

 На старті – корабель «Союз-18-1»

На останньому фото в центрі стоїть керівник групи випробувачів Міністерства середнього машинобудування Солдатенков, а праворуч від нього – І.Д.Губський.

 Автор – Геннадій Сноз

(Переклад та редактура – В. Журенков)

Have any Question or Comment?

One comment on “Черкащина космічна!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA image
*

Youtube “Громада Черкащини”

Text Widget

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean dapibus erat eget rhoncus facilisis. Duis et lacus ut tellus fermentum ultricies quis sit amet mauris. Nullam molestie, mauris ac ultrices tincidunt, sapien turpis rhoncus tellus, sed sagittis dui felis molestie risus.