Чубчики-кучерики


Кучерики
Spread the love

Як сто років тому дівчата кучерики собі крутили

На світлині нашого допису, датованій 1930-м роком, зображені дівчата з Геронимівки Черкаського району. Збереглися імена декількох з них: зліва стоїть Марія Коваленко 1912 року народження, по центру сидить Марія Іщенко.

Видно, що фотографування було важливою подією для дівчат: вони святково вбрані і з букетиками квітів у руках, на них багато прикрас і красиво вив’язані стрічки. А ще – кожна накрутила свій чубчик у дрібні кучерики.

Як наші прабабусі робили собі такі святкові зачіски у часи, коли побутових приладів для завивки волосся не було? Спогадами своєї мами, Туз Лідії Іванівни 1925 року народження з Геронимівки, ділиться черкащанка Тетяна Григоренко:

“Розігрівали цвях чи виделку залізну з круглою ручкою у грубі чи над вогнем. Або брали металевий штир з деревяною ручкою типу стамески чи якийсь схожий предмет, теж нагрівали. І крутили. Гвіздок тримали пласкогубцями, якщо без ручки.
Пізніше, перед другою світовою війною, частіше використовували папільйотки: з паперу чи джгута тканини, на які накручували пасма і зав’язували краї”.

Вікторія Наумчук, завідуюча відділом етнології Черкаського обласного краєзнавчого музею, згадує почуті в експедиціях селами краю розповіді бабусь про те, як з гвіздків робили більш зручні у користуванні прилади для завивки волосся.
Давні ковані цвяхи, які аж до кінця ХІХ століття в Україні були значною мірою предметом кустарного виробництва, мали стрижень квадратного перетину.

Щоб зробити цвях придатним для завивки волосся, квадратний стрижень обклепували молотком, надаючи йому овальної форми. Змінювали і круглу голівку цвяха, її забивали молотком з двох сторін таким чином, щоб було зручно тримати цвях пласкогубцями – і кустарний прилад для завивки волосся готовий, потрібно лише нагріти його на вогні. А яка зачіска виходила після завивки волосся цвяхом – можна побачити на цьому фото.

Можливо хтось з вас пам’ятає, які ще практики краси використовували наші бабусі і прабабусі, було б цікаво це обговорити.
За фото цього допису, допомогу і підтримку в наших дослідженнях щиро дякуємо Viktoria Naumchuk і відділу етнології Черкаського Обласного Краєзнавчого Музею
🦋🦋🦋

©Олена Афанасенко, facebook

Have any Question or Comment?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA image
*

Youtube “Громада Черкащини”

Text Widget

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean dapibus erat eget rhoncus facilisis. Duis et lacus ut tellus fermentum ultricies quis sit amet mauris. Nullam molestie, mauris ac ultrices tincidunt, sapien turpis rhoncus tellus, sed sagittis dui felis molestie risus.