Що робити з опалим листям


Spread the love

Компостувати? Викидати в сміття? Вивозити за межі населених пунктів?

Давайте поглянемо, що роблять з такою органікою за океаном

☝️ Дуже характерним прикладом є американське місто Манчестер (США). Щоб у жодного “пересічного” громадянина не виникало сумнів в тому, що, як і куди треба викидати існують “Правила поводження з твердими відходами”, в яких визначено: сортування сміття є обов’язковим для всіх, хто живе на муніципальній землі.

В 1992 році штат Нью-Гемпшир заборонив вивозити опале листя та гілки на сміттєзвалище. Відтоді позбавитися органічного сміття з саду/газону можна лише запакувавши його в паперові пакети, бочки зі спеціальними муніципальними стікерами чи у вигляді зв’язок гілок. Всі мотузки та зав’язки мають бути з матеріалу, що розкладається — ніякого пластику, інакше сміття не заберуть.
Мотивація у мешканців міста проста: хочеш, щоб твоє сміття забрали – сортуй і роби це правильно. Не хочеш? Плати штраф і все одно сортуй! Штрафи немаленькі. Перший — 200$, другий — 300$, третій — 500$. Причому кожен наступний день невивезення/несортування сміття розглядається як нове порушення.

Тож можна порахувати, на скільки може “влетіти” домогосподарство, яке замість паперового пакета викинуло листя в звичайний ящик. Контейнер не заберуть і він смердітиме та сигналізуватиме про правопорушення мінімум тиждень.⠀
☝️ Що ж відбувається з опалим листям далі?

                                                                         ⬇️

Місто має контракт із підрядником, який здійснює компостування листя аеробним методом — з доступом кисню. Свіже листя прикривається компостованим, періодично перемішується і за рік перетворюється на компост, який продають ландшафтним компаніям.⠀
☝️ Є й інший спосіб утилізації

                                                                          ⬇️

Наприклад, в канадському місті Торонто опале листя, скошену траву та дрібні гілки забирають від домогосподарств, якщо вони упаковані у паперові пакети або відкриті контейнери. Проте переробку здійснює саме місто, яке має відповідні потужності.

Наразі Торонто лише виробляє компост, який частково використовується в муніципальних парках і садах, а частково роздається містянам під час Міських днів оточуючого середовища. Проте в майбутньому місто планує також отримувати енергію з метану, який виділяється в процесі гниття органічних відходів.

☝️А ось як поводяться з опалим листям в Європі

⬇️
⠀🔸 В Британії, наприклад, кожне місто має власні правила, які можна звести до одного: за затвердженим графіком відходи з садів та газонів збирають, якщо вони запаковані в паперові пакети, або відкриті ємності, позначені спеціальними стікерами. Придбавши пакет, споживач оплачує послугу вивезення.

Надалі на листя чекає компостування на відкритому повітрі за методом Windrow Composting – в довгих рядах листя, перемішане з гілочками та залишками трави, перетворюється на компост, який потім слугує добривом.
Якщо ж муніципалітети не забезпечують відокремлення опалого листя від інших органічних відходів харчового походження, то таке сміття відправляється на більш контрольоване компостування, що відбувається в закритих ємностях.

🔸 В Берліні опале листя збирається разом з іншим органічним сміттям в контейнери з позначкою BIOGUT та спрямовується на заводи з виробництва біопалива.
Проте тут ще в 2008 році задумались над тим, щоб більш раціонально знешкоджувати зелені відходи. В результаті народився проект “TerraBoGa”, на який Євросоюз виділив понад 2 млн.євро.

У ботанічному саду Берлін-Далем розробили і встановили систему переробки органічних матеріалів із закритим циклом, в якій всі органічні відходи перетворюються на біовугілля та компост. Досвід ботанічного саду перейняли в інших містах Німеччини, а також в таких країнах як Швеція, Норвегія та Данія.
🔸 Польске місто Вроцлав вже не перший рік проводить соціальну кампанію “Листя – це не сміття”, метою якої є спонукати людей взагалі не збирати опале листя восени, а залишати їх  на землі для зимівлі.

По-перше, таким чином поживні речовини з напівзогнилого листя встигають потрапити в ґрунт. А по-друге, дрібні комахи та тварини мають де перезимувати

. Втім, для тих, хто бажає все таки позбутися опалого листя організовується збір у мішки, які надаються підрядниками, і вивіз на Вроцлавський компостувальний завод та на інші установки з переробки біорозкладаних відходів.⠀
🔸 А ось в Празі є спеціальна міська програма, за якою домоволодіння може отримати безкоштовно, або взяти кредит на пільгових умовах і придбати індивідуальний компостер для утилізації органічного сміття.

Тут існує навіть приказка: “Якщо ти хочеш бути чехом, ти маєш присвятити щодня 15 хвилин свого часу сортуванню”. Це порада всім іноземцям, хто приїздить до країни.
☝️ Але це і порада всім нам, хто прийшов на цю планету в якості гостя, тобто на деякий час, тож має поважати місце, де він опинився!

 

Дослідження Алли Юрковської – facebook

Have any Question or Comment?

Leave a Reply