Що робити з опалим листям


Spread the love

Компостувати? Викидати в сміття? Вивозити за межі населених пунктів?

Давайте поглянемо, що роблять з такою органікою за океаном

☝️ Дуже характерним прикладом є американське місто Манчестер (США). Щоб у жодного “пересічного” громадянина не виникало сумнів в тому, що, як і куди треба викидати існують “Правила поводження з твердими відходами”, в яких визначено: сортування сміття є обов’язковим для всіх, хто живе на муніципальній землі.

В 1992 році штат Нью-Гемпшир заборонив вивозити опале листя та гілки на сміттєзвалище. Відтоді позбавитися органічного сміття з саду/газону можна лише запакувавши його в паперові пакети, бочки зі спеціальними муніципальними стікерами чи у вигляді зв’язок гілок. Всі мотузки та зав’язки мають бути з матеріалу, що розкладається — ніякого пластику, інакше сміття не заберуть.
Мотивація у мешканців міста проста: хочеш, щоб твоє сміття забрали – сортуй і роби це правильно. Не хочеш? Плати штраф і все одно сортуй! Штрафи немаленькі. Перший — 200$, другий — 300$, третій — 500$. Причому кожен наступний день невивезення/несортування сміття розглядається як нове порушення.

Тож можна порахувати, на скільки може “влетіти” домогосподарство, яке замість паперового пакета викинуло листя в звичайний ящик. Контейнер не заберуть і він смердітиме та сигналізуватиме про правопорушення мінімум тиждень.⠀
☝️ Що ж відбувається з опалим листям далі?

                                                                         ⬇️

Місто має контракт із підрядником, який здійснює компостування листя аеробним методом — з доступом кисню. Свіже листя прикривається компостованим, періодично перемішується і за рік перетворюється на компост, який продають ландшафтним компаніям.⠀
☝️ Є й інший спосіб утилізації

                                                                          ⬇️

Наприклад, в канадському місті Торонто опале листя, скошену траву та дрібні гілки забирають від домогосподарств, якщо вони упаковані у паперові пакети або відкриті контейнери. Проте переробку здійснює саме місто, яке має відповідні потужності.

Наразі Торонто лише виробляє компост, який частково використовується в муніципальних парках і садах, а частково роздається містянам під час Міських днів оточуючого середовища. Проте в майбутньому місто планує також отримувати енергію з метану, який виділяється в процесі гниття органічних відходів.

☝️А ось як поводяться з опалим листям в Європі

⬇️
⠀🔸 В Британії, наприклад, кожне місто має власні правила, які можна звести до одного: за затвердженим графіком відходи з садів та газонів збирають, якщо вони запаковані в паперові пакети, або відкриті ємності, позначені спеціальними стікерами. Придбавши пакет, споживач оплачує послугу вивезення.

Надалі на листя чекає компостування на відкритому повітрі за методом Windrow Composting – в довгих рядах листя, перемішане з гілочками та залишками трави, перетворюється на компост, який потім слугує добривом.
Якщо ж муніципалітети не забезпечують відокремлення опалого листя від інших органічних відходів харчового походження, то таке сміття відправляється на більш контрольоване компостування, що відбувається в закритих ємностях.

🔸 В Берліні опале листя збирається разом з іншим органічним сміттям в контейнери з позначкою BIOGUT та спрямовується на заводи з виробництва біопалива.
Проте тут ще в 2008 році задумались над тим, щоб більш раціонально знешкоджувати зелені відходи. В результаті народився проект “TerraBoGa”, на який Євросоюз виділив понад 2 млн.євро.

У ботанічному саду Берлін-Далем розробили і встановили систему переробки органічних матеріалів із закритим циклом, в якій всі органічні відходи перетворюються на біовугілля та компост. Досвід ботанічного саду перейняли в інших містах Німеччини, а також в таких країнах як Швеція, Норвегія та Данія.
🔸 Польске місто Вроцлав вже не перший рік проводить соціальну кампанію “Листя – це не сміття”, метою якої є спонукати людей взагалі не збирати опале листя восени, а залишати їх  на землі для зимівлі.

По-перше, таким чином поживні речовини з напівзогнилого листя встигають потрапити в ґрунт. А по-друге, дрібні комахи та тварини мають де перезимувати

. Втім, для тих, хто бажає все таки позбутися опалого листя організовується збір у мішки, які надаються підрядниками, і вивіз на Вроцлавський компостувальний завод та на інші установки з переробки біорозкладаних відходів.⠀
🔸 А ось в Празі є спеціальна міська програма, за якою домоволодіння може отримати безкоштовно, або взяти кредит на пільгових умовах і придбати індивідуальний компостер для утилізації органічного сміття.

Тут існує навіть приказка: “Якщо ти хочеш бути чехом, ти маєш присвятити щодня 15 хвилин свого часу сортуванню”. Це порада всім іноземцям, хто приїздить до країни.
☝️ Але це і порада всім нам, хто прийшов на цю планету в якості гостя, тобто на деякий час, тож має поважати місце, де він опинився!

 

Дослідження Алли Юрковської – facebook

Have any Question or Comment?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA image
*

Youtube “Громада Черкащини”

Text Widget

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean dapibus erat eget rhoncus facilisis. Duis et lacus ut tellus fermentum ultricies quis sit amet mauris. Nullam molestie, mauris ac ultrices tincidunt, sapien turpis rhoncus tellus, sed sagittis dui felis molestie risus.